Nasze realizacje - projekty

Tunel Krakowskiego Szybkiego Tramwaju

Klient: ZUE SA

Rok oddania projektu: 2007

Podsumowanie realizacji

Według nas najważniejsze elementy

Projekt  linii szybkiego tramwaju w Krakowie w tunelu pomiędzy Rondem Mogilskim, a ul. Pawią. Prace projektowe były realizowane w systemie „Zaprojektuj i wybuduj” we współpracy z firmami ZUE SA i BUDOSTAL-5 S.A.

 

Najdłuższy tunel tramwajowy w Polsce na chwilę obecną. Było to pionierskie opracowanie w skali Polski. Tunel stanowi element Krakowskiego szybkiego tramwaju obejmującego budowę nowej, a częściowo przebudowę istniejącej linii tramwajowej  między osiedlem Kurdwanów, a pętlą przy ul. Kamiennej w Krakowie. Zaprojektowany tunel składał się z trzech odcinków. Pierwszym była część tunelowa tramwaju po zachodniej stronie stacji PKP Kraków Główny. Obejmuje ona przystanek Politechnika, dwa odcinki tunelowe z obu stron przystanku i rampę zjazdowa do tunelu od strony ul Kamiennej. Druga część trasy tunelu tramwajowego zlokalizowana jest na obszarze kolejowym. Obejmuje przystanek Dworzec i fragmenty tuneli po obu stronach przystanku.

 

Trzecia część trasy tunelu biegnie po wschodniej stronie stacji PKP Kraków Główny w istniejącym tunelu pod ulicą Lubomirskich. Tunele wymagały zaprojektowania elementów wynikających z dostosowania do obowiązujących przepisów budowlanych i ochrony przeciwpożarowej.

 

Szczególną wagę kładziono na bezpieczeństwo pasażerów i warunki ewakuacji w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia.

 

Pod względem przestrzenno - funkcjonalnym w obiekcie zaprojektowano kilka stref, które wyposażono w instalacje i systemy odpowiednio do ich roli w tunelu.  Wyróżniona ogólnodostępną strefę miejską czynną całą dobę, strefę przystanku podziemnego dostępną w godzinach pracy tramwaju, strefę technologiczną dostępną jedynie dla pracowników obsługi tramwaju oraz tunele tramwajowe przeznaczone do ruchu tramwajów.

 

W efekcie analizy oddymiania tunelu w razie pożaru zaprojektowano odpowiednie wentylatory, których praca została dostosowana do określonych scenariuszy pożarowych.

Nasze pozostałe realizacje

Nasze referencje

 • Opracowanie zostało wypełnione terminowo, starannie i fachowo, bez zastrzeżeń merytorycznych.

  Budimex Dromex S.A., Oddział Infrastruktury Komunikacyjnej Południe w Krakowie

 • Lider konsorcjum zadania poświadcza, że biuro projektowe MOSTY KRAKÓW Spólka Akcyjna w ramach realizacji zadania wykonało wszystkie polecone mu zadania.

  Zakłady Usług Energetycznych i Komunikacyjnych Grupa ZUE S.A

 • Wszystkie prace zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi przepisami i wymogami.

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie

 • Biuro projektów MOSTY KRAKÓW Spólka Akcyjna należycie wykonała zamówieia z punktu widzenia rzetelności i jakości świadczonych usług.

  Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa w Krakowie

 • Polski związen Inżynierów i Techników Budownictwa przyznają tytuł "Budowa Roku 2008" w konkursie PZITB.

  Nagroda "Budowa Roku 2008"